Keř plný zázraků
Výrobky
Jeřáb černý je nejen vzhledově krásný, opadavý keř, který může být okrasou kterékoliv zahrady nebo parku, kolem svého domu ho můžete vysadit i jako živý plot, ale je to také zdroj zdravých látek a vitamínů. Výbornou surovinou je i v kuchyni, dají se z něj připravit lahodné marmelády, sirupy, dokonce i víno nebo plody kandovat obdobným způsobem, jako se to dělá s ovocem. Nejen oku svým zabarvením, ale i jazyku díky své chuti zalahodí jeřábový čaj. Plody se dají sušit a v zimních měsících pak zpracovávat podle libosti. Je posilovačem imunitního systému a zabraňuje stárnutí.
Není ani nijak náročný na pěstování, postačí mu dostatek slunečního světla, pokud se rozhodnete pro jeho pěstování, sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe. Plody dozrávají začátkem druhé poloviny roku a jejich barva je téměř černá. Plody se dají jíst hned utržené bez jakékoliv úpravy. Připravit zdravou šťávu lze také bez vaření, je tak zachováno maximum zdravých látek, které jsou osvědčeným prostředkem např. při problémech s játry, krevním tlakem, pomáhá při cévních obtížích a snižuje cholesterol. V chladných měsících, které se nám mohou zdát nekonečné, je výborným přírodním prostředkem proti depresivním stavům. Užívání plodů jeřábu působí kladně i naše oči.
Co všechno v sobě ukrývá
Je až neuvěřitelné, kolik zdraví v sobě ukrývají plody černého jeřábu . Kromě minerálů a vitamínů i velké množství antioxidantů. V některých průmyslových odvětvích je vyhledáván i díky svým barvícím schopnostem.
Kde se vlastně tento zázrak vzal
Arónie nebo-li temnoplodec není evropskou rostlinou, pochází ze Severní Ameriky. Uctívaný byl samotnými Kelty, kteří dobře znali jeho léčivé schopnosti. Co se týká chuti, připomíná nám dobře známé lesní plody borůvky.
Jeřáb černý se tak řadí mezi superpotraviny.