Učte děti pracovat s financemi už od malinka
Finance
Názory na výuku finanční gramotnosti u dětí se velice různí. Zatímco někteří odborníci by nechali finanční gramotnost později, další by začali s učením již od školky. Jaký přístup zvolíte, je na vás, ale nenechávejte finanční gramotnost pouze na škole, tam je totiž výuka nedostatečná a nebude dětem do života stačit. Existuje spousta možností jak naučit děti hospodařit s penězi.
· Deskové hry
Hraní deskových her je výbornou aktivitou, která nenásilně pomáhá trénovat finanční gramotnost u dětí, které ještě nemají vlastní peníze. Vybrat si můžete z několika možností, zahrajte si třeba monopoly, dostihy a sázky či jiné hry, kde nakupujete a prodáváte majetek. Děti totiž dostanou určitou částku, se kterou musí hospodařit a musí dobře počítat, aby jim peníze vyšly. Tyto umělé peníze můžete také využít k hraní si na obchod. Učte děti nakupovat a počítat si útratu, tak aby uměly nakupovat a vycházely jim peníze.
· Kapesné
Pokud děti dostávají kapesné, pak se s nimi domluvte dopředu na určité částce na období. Třeba řekněme 500 korun na měsíc. S touto částkou dítě musí vyjít a další peníze prostě nedostane. Je to sice těžké ale velice výchovné, děti se totiž naučí plánovat a rozvrhnout si finanční prostředky tak, aby jim vyšly až do dalšího kapesného. S dětmi se ale musíte domluvit, co všechno si budou z kapesného hradit sami (kredit na telefon či paušál, zmrzliny a podobně) a na co jim přispějete navíc (školní výlety, nečekané akce).
· Šetření
Velice vhodné je také děti nerozmazlovat. Pokud si něco přejí z vlastního rozmaru, pak si na danou věc musí našetřit z peněz z kapesného či z příspěvků k narozeninám či k svátkům a Vánocům. Proč? Protože je to naučí šetřit a zjistí, že nic nedostanou v životě a to je do života strašně důležité. Děti, které dostanou všechno, a nemusí peníze řešit se často špatně srovnávají v dospělosti s omezenými prostředky.